چه زمانی باتری ماشین را تعویض کنیم

هیچ کدام از ما نمی خواهد وسط یک اتوبان شلوغ، با باتری خالی‌شده مواجه شویم. اکثر افراد از علائم خالی شدن باتری ماشین مطلع نیستند؛ اما شما پس از خواندن این مطلب با 7 علامت خالی شدن باتری ماشین آشنا خواهید شد و و از مواجهه با چنین شرایطی جلوگیری خواهید کرد.

قبل از اینکه وارد بحث علائم خرابی باتری ماشین شویم بهتر است بدانیم طول عمر یک باتری ماشین چقدر است.

چه زمانی باتری ماشین را تعویض کنیم؟

معمولا طول عمر یک باتری ماشین دست اول بین 3 الی 5 سال می باشد. البته به عوامل متعددی مانند مدل خودرو، نحوه استفاده شما از آن و نوع باتری بستگی دارد. در ادامه به بررسی علائم خالی شدن باتری ماشین می پردازیم.

 

هفت علامت خالی شدن باتری ماشین

خالی شدن باتری ماشین با علائم ساده‌ و یا حیاتی ظاهر میشود. این علائم می تواند مانند روشن‌نشدن خودرو تا بوی ناخوشایند گوگرد باشد.شما با مطالعه ادامه این مطلب و آشنایی با علامت های خالی شدن باتری ماشین، با هر میزان دانش فنی خودرو می توانید این مسئله را شناسایی نمایید.

چراغ پشت آمپر روشن نمی شود؛ ساده‌ترین علامت خالی شدن باتری ماشین

روشن‌نشدن چراغ پشت کیلومترشمار یکی از ساده‌ترین روش‌های تشخیص باتری تمام شده یا باتری درحال مرگ است. باتری ماشین قلب خودرو است که تمامی جریان برق را تامین می‌کند. بنابراین  هر نوع قطعی در بخش‌های الکتریکی خودرو، بدون شک نشانه مهم از وجود مشکل در باتری ماشین است.

استفاده از اکسسوری‌هایی است که مستقیما به سیم‌کشی خودرو نصب می‌شوند یکی از مهم‌ترین دلایل زود تمام شدن باتری خودرو است. پیشنهاد می‌کنیم اگر در فکر خرید ردیاب یا دستگاه ضبط صدا مخفی برای ماشین هستید، از مدل‌هایی استفاده کنید که بدون نیاز به تغییر در سیم‌کشی خودرو، قابلیت اتصال داشته باشند. این موضوع سبب می شود تا حداکثر ظرفیت باتری ماشین، بهترین استفاده صورت بگیرد.

علامتی که می‌گوید خرابی باتری ماشین در کمین ، روشن نشدن ماشین است

 

دومین علامت خالی شدن باتری ماشین، روشن نشدن ماشین است. معمولا در چنین حالتی با شرایط مشابه زیر روبه‌رو هستید:

ماشین استارت می‌خورد ؛ اما موتور روشن نمی‌شود! اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، ممکن است مشکل از دینام یا حتی استارتر خودرو باشد. با این حال احتمال تمام شدن باتری ماشین یا خرابی باتری ماشین بیشتر از هر چیز دیگری است.

در چنین حالتی می توانید از روش باتری به باتری کردن، ماشین را روشن کرده و تا بتوانید به نزدیک‌ترین تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید.

 

از نشانه هایی که باید جدی بگیرید ، منظم روشن نشدن موتور است

منظم  روشن نشدن موتور ماشین نیز می تواند یکی دیگر از نشانه های خراب شدن موتور ماشین باشد. البته امکان اینکه مشکل از موتور باشد نیز هست ، بنابراین اگر قصد خرید ماشین دست دو را دارد و اگر دیدید موتور ماشین منظم روشن نمی شود این احتمال را بدهید که یا موتور ماشین ایراد دارد و یا باتری آن رو به اتمام است.

 

استارت نخوردن ماشین در هوای سرد

همه ما با چالش روشن کردن ماشین در هوای سرد روبرو شده ایم. این اتفاق به دلیل که با کاهش بیش از حد دمای محیط، بنزین به‌سختی تبخیر شده و روغن به انجماد می‌رسد.

وظیفه آمپرهای باتری ماشین این است انرژی لازم را برای روشن‌کردن خودرو در ساعات ابتدایی روز تامین نماید. کوچک‌ترین تغییرات دمایی سبب می شود تا باتری در حال تمام شدن  ظرفیت و کارایی خود را از دست بدهد و باعت می‌شود تا خودرو به‌سختی و بعد از بارها استارت‌زدن روشن شود.

یکی از علامت‌های تمام شدن باتری ماشین بوی ناخوشایند است!

بوی ناخوشایند تخم مرغ، فاضلاب یا چاه آب نشان می ده احتمالا در خطر تمام شدن باتری خودرو هستید. منشا بوی بد گوگرد در خودرو، اسید باتری است. چنین رایحه‌های ناخوشایندی به دلیل است که باتری ماشین درحال تولید گاز سولفید هیدروژن است.

 

متورم‌شدن کیس باتری

زمانی بادکردن باتری تلفن‌های همراه، نشانه‌ای از پایان عمر این دستگاه‌های کوچک و کاربردی بودند. چنین تغییرات غیرمعمولی در ظاهر باتری‌های خودرو نیز امکان دارد به وجود بیاید.

پیشنهاد ما این است اگر تغییرات این چنینی در شکل ظاهری باتری ماشین خود ملاحظه کردید، سریعا از طریق باتری به باتری ماشین را روشن و به اولین تعمیرکاه مطمئن مراجعه نمایید.

چک کردن نکات فنی ماشین

آخرین خرابی باتری ماشین، خوردگی‌های رایج ناشی از خالی شدن باتری ماشین است. کافی است کاپوت را بالا بزنید و قسمت اتصال باتری به پایانه‌های مثبت و منفی را چک کنید. پودر سبز یا ماده‌ای کریستال‌مانند زمان خالی شدن باتری را نشان می دهد.

 

وقتی باتری ماشین خالی میشود چکار کنیم؟

این موارد موچب می شود تا باتری شما زودتر دچار خرابی شود و یا به اتمام برسد:

·         طولانی‌ مدت چراغ‌های خودرو روشن بماند

·         روشن‌کردن لوازم یا چراغ‌های سفری با استفاده از برق خودرو

·         اتصالات سیم‌کشی خودرو پوسیده شود

·         اشکال در سیستم شارژ خودرو